VÁPNIK

Vápnik je základnou stavebnou zložkou kostného tkaniva. Pre telo je však oveľa dôležitejšia jeho funkcia pre činnosť srdca, svalov, nervov a zrážacie vlastnosti krvi. Organizmus preto prísne stráži jeho hladinu v krvi a v prípade jej poklesu doplňa ju vápnikom z kostí. V prevencii a liečbe osteoporozy je jeho dostatočný príjem absolutnou podmienkou! V prevencii osteoporózy, prípadne pri jej ľahších formách je podávanie vápnika v kombinácii s vitamínom D dostatočné. V ťažších prípadoch, hlavne so zlomeninami, je zväčša už potrebné zasiahnuť farmakologicky liekmi na osteoporózu.

Zdroje vápnika

Vápnik sa nachádza vo všetkých potravinových kompotentoch. Najvýznamnejším zdrojom vápnika v našej populácii je mlieko a mliečne výrobky. Bohaté sú aj rastlinné zdroje ako mak, lieskovce, vlašské orechy, či sója a aj niektoré minerálky.

Ak člověk nepije pravidelne mlieko alebo nemá v potrave mliečne výrobky, prijíma denne v takejto diéte len 0,4 - 0,5 g vápnika. Potrebné množstvo môže doplniť mliekom a mliečnymi výrobkami (na pol gramu vápnika stačí pol litra nízkotučného mlieka, 65 g tvrdého tvarohu alebo eidamského syra alebo štvrť litra bieleho jogurtu), prípadne aspoň sčasti inými potravinami. Pre starších ľudí však nie je vhodné plnotučné mlieko, pretože často môže zvyšovať hladinu cholesterolu v krvi. Preto sa im odporúča mlieko s nižším obsahom tuku (polotučné), ktoré obsahuje rovnaké množstvo vápnika ako plnohodnotné. Sú však aj ľudia, ktorí mlieko naznášajú (laktázová intolerancia, prípadne alergia na mliečne bielkoviny). V takomto prípade je vhodné skúsiť iné mliečne výrobky, hlavne kyslomliečne, ako jogurty a syry, ktorých konzumácia nemusí byť spojená s ťažkosťami. V opačnom prípade je vhodné skúsiť rastlinné zdroje, evtl. celú potrebnú dávku vápnika nahradiť farmakologicky- tabletami.

VEGETARIÁNSTVO

Tento stravovací extrém sice ponúka dostatok potravín bohatých na vápnik (sója, oriešky, mak a iné semená), ale táto strava obsahuje aj veľa zložiek, ktoré obmedzujú využiteľnosť vápnika, hlavne štavelany, fytáty a vlaknina. Je zväčša potrebné doplňať vápnik tabletkami.

Využiteľnosť vápnika obmedzujú naslednovné látky

  • fosfor: pri jeho nadbytočnom prívode sa vytvárajú nerozpustné soli. Maximálny doporučený pomer Ca: P je 1:1,5. Optimálny príjem fosforu je 500-1000mg denne.
  • šťavelany (oxaláty) a fytáty: vytvárajú s vápnikom nerozpustné soli. Tieto látky sú hlavne v listovej zelenine, reborbora, špenát, kakao, čokolády.
  • vláknina: znižuje vstrebávanie nielen tukov, ale aj vápnika,
  • tuky: chemicky s vápnikom vytvárajú mydlá!
  • horčík: obmedzuje vstrebávanie samotného vápnika pri súčasnom podaní,
  • biekoviny: ako reťazce aminokyselín po vstupe do organizmus značne okysľujú vnútorné prostredie, pričom sa vápnik vo zvýšenej miere uvoľnuje z kostí.
  • sodík: zvyšuje vylučovanie vápnika obličkami

Doporučenia pre optimálny príjem kalcia

  • doporučenú dennú dávku vápnika (či už z potravy, či z tabletiek) rozdeliť na viacero dávok- najlepšie 3x denne (výrazne sa zlepší vstrebateľnosť v porovnaní s užitím jednej plnej dávky),
  • najväčšiu dávka vápnika užiť na noc (v leže a v noci sa kosti naviac odvápňujú),
  • neuživať vápnik, či na vápnik bohaté potraviny po hlavných jedlách, ktoré obsahujú veľa tukov ( v tráviacom trakte sa vytvárajú nerozpustné mydlá),
  • obmedziť podávanie kuchynskej soli, pozor na minerálky s vysokým obsahom sodíka, pri osteoporóze sú vhodné minerálky s výhodným pomerom vápnika a sodíka (Korytnica, Baldovská, Mitická).
  • obmedziť konzumácia mäsa na 1-2x týždenne

Vápnik v tabletkách

Pokiaľ nestačí podanie vysokokalciovej diéty alebo ju chorý zle znáša, je potrebné obrátiť pozornosť na farmakologické prípravky, na lieky. Sú to prípravky kalcia, ako napr. Vitacalcin, Calcium effervescens, Maxi-kalz, Caltrát a pod. Veľmi populárne sú biopreparáty: Biomín H, (vyrába sa z mletých vaječných škrupín), Osteogenon (z telacích kostí), či Osteostop. Okrem toho je komečne dostuoných obrovské množstvo viaczložkových prípravkov, ktoré okrem vápnika obsahujú aj iné minerály a vitamíny. Vápnika zväčša obsahujú len malé množstvo, vhodné len na preventívne užívanie. V prípade osteoporozy vhodný preparát a jeho dávkovanie určí lekár.

Obavy z vápnika

Často vznikajú obavy, že zvýšený príjem vápnika spôsobuje vznik kostných výrastkov, obličkových kamienkov, zrýchlenie kôrnatenia ciev. Tieto obavy sú však zbytočné. Doporučená denná dávka jen z tohoto pohľadu bezpečná. Doplňa sa len chýbajúci vápnik v organizme. Uvedené problémy sa môžu vyskytnúť až pri podstatne vyšších dávkach. Pri bežnom dávkovaní vápnika však môže vzniknúť chronická zápcha, hlavne u starších osôb pri nedostatku žalúdočnej kyseliny, ktorá je nevyhnutá na vstrebávanie vápnika. Zápche možno predísť dostatočným pitím tekutín a hojnou konzumáciou ovocia, surovej, varenej i dusenej zeleniny. Z tabletových foriem je vtedy vhodné zvoliť šumivé.